Śmierć bliskiej osoby, istotne pogorszenie sytuacji materialnej i pobyt w szpitalu to zdarzenia,których najbardziej się obawiamy, co wynika z badania przeprowadzonego przez Norstat na zlecenie Allianz Polska1. Każde z nich – poza trudnymi przeżyciami psychicznymi – często pociąga za sobą również dodatkowe potrzeby finansowe. Na szczęście nie musi być tak, że będziemy musieli radzić sobie z nimi sami. O wsparcie psychiczne i codzienną pomoc możemy poprosić rodzinę i przyjaciół, a bezpieczeństwo finansowe zapewnić sobie indywidualnie dobranym ubezpieczeniem.
Strata bliskiej i ważnej osoby to jedna z najczęstszych obaw Polaków. Ankietowani w wieku 30-50 lat wskazują, że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia w ich życiu wynosi aż 52 proc. Na drugim
miejscu, z 43 proc. szans na wystąpienie, podają istotne pogorszenie sytuacji materialnej, a pobytowi w szpitalu dają 40 proc. prawdopodobieństwa. Wśród często wskazywanych obaw jest także poważna choroba serca lub układu krążenia, nowotwór lub inna poważna choroba. Najmniej obawiają się za to powodzi, pożaru oraz … gwałtu.
Kiedy się ubezpieczamy
Badanie pokazuje zarazem, że decyzje o ubezpieczeniu na zdrowie i życie podejmujemy nie tyle w
obawie o zagrożenia. Ludzie najczęściej decydują się na ubezpieczenie przy okazji pozytywnych zmian w życiu, które zarazem stawiają ich wobec nowych wyzwań. Do zakupu polisy na zdrowie i życie 17 proc. jej posiadaczy skłoniło założenie rodziny i ślub, a 14 proc. narodziny dziecka. Po 17 proc. zdecydowało się ubezpieczyć, gdy ktoś z ich otoczenia im to zarekomendował lub uległ wypadkowi powodującemu niezdolność do pracy. Przy zakupie mieszkania na kredyt swoje życie ubezpieczyło 19 proc. respondentów.
Nie zostać samemu
Świadomość negatywnych zdarzeń, które mogą spotkać nas w życiu, jest pozytywna. Oczywiście o ile nie przygnębia lub paraliżuje, ale skłania do zadbania o siebie i bliskich. W sytuacji choroby lub utraty bliskiej osoby pomoc rodziny i państwa może nie wystarczyć. Koszty leczenia choroby nowotworowej mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych, a utrata zarobków jednego z rodziców może trwale pogorszyć sytuację życiową rodziny. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie na zdrowie i życie sprawi, że nawet jeśli nasze obawy się spełnią, nie będziemy musieli martwić się przynajmniej o pieniądze. Będziemy mogli skoncentrować się na leczeniu oraz zapewnieniu sobie wsparcia psychicznego.
Nie całe ryzyko na naszych barkach
W życiu nie da się uniknąć różnych rodzajów ryzyka, ale nie musimy wszystkich nieść na swoich
barkach. Te najpoważniejsze można ograniczyć dzięki ubezpieczeniu. Warto zastanowić się samemu,
a potem porozmawiać z agentem ubezpieczeniowym, które ryzyka są dla nas i dla najbliższych
największe. To trudny temat, ale kosztownym błędem jest unikanie go. Przed największymi
wyzwaniami stajemy najczęściej w wyniku straty bliskiej osoby, ciężkiej choroby, wypadku, utraty
możliwości zarabiania, poważnego zniszczenia naszego domu lub innego ważnego składnika majątku. Sytuacja każdej osoby i rodziny jest nieco inna, więc warto o tym porozmawiać z zaufanym agentem, który takie rozmowy prowadzi codziennie. Agent potrafi doradzić, na jakie ubezpieczenie najlepiej się zdecydować w ramach możliwości finansowych, aby obniżyć poziom swojego ryzyka, a co za tym idzie i stresu.
1 Badanie przeprowadzone przez Norstat Polska na zlecenie Allianz Polska w grudniu 2022 r. na
reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie kobiet i mężczyzn w wieku 30-50 lat. N=1513. Ankieta CAWI.
Umów się ze mną na bezpłatną konsultację
Napisz wiadomość, czego potrzebujesz, a ja oddzwonię do Ciebie lub odpiszę.